Jiří Vent

Narodil jsem se v roce 1972 v Žatci. Od dětství jsem se zajímal o různé sporty, ale na den, kdy zvítězila cyklistika, si pamatuji naprosto přesně. Bylo mi 10 let, když se v mém rodném městě konaly cyklokrosové závody, kterých se mimo jiné účastnili taková jména jako M. Fišera a R.Šimůnek, v té době Mistři světa této disciplíny. Druhý den jsem potají odstrojil tátův Favorit a vydal se s kamarády na trať závodu. Znamenalo to výprask, ale také začátek mé sportovní kariéry. Již další víkend jsem startoval na svém prvním cyklokrosovém závodě.

 

 

Přihlásil jsem se do cyklistického oddílu v Žatci a později přešel do tréninkového střediska mládeže v Lounech, kterým prošla řada československých reprezentantů. Tady jsem se naučil všem disciplínám cyklistiky, na podzim se závodilo v cyklokrosu a na jaře a v létě se kombinovala dráha se silnicí. Již v dorosteneckých kategoriích se mi podařilo vyhrát několik titulů Mistra republiky jak na silnici tak na dráze. Po dobrých výsledcích jsem se dostal do Střediska vrcholového sportu Dukla Praha a poté do reprezentace. V dresu Dukly Praha jsem absolvoval během několika let množství velkých silničních závodů, například okolo Holandska, Německa nebo Chorvatska a další závody v Itálii, Belgii, Francii atd. Na dráze jsem se účastnil závodů Světového poháru, Mistrovství světa v letech 1989, 1990, 1994 a 1995 a v neposlední řadě Olympijských her v Barceloně v roce 1992.

 

 

V dalších letech se česká cyklistika potýkala s řadou nejen pouze finančních problémů, moje nespo-kojenost rostla a v roce 1996 jsem se rozhodl ukončit kariéru. Odjel jsem na zkušenou do USA, kde jsem strávil zhruba 3 roky. Pracoval jsem v New Yorku a procestoval velkou část USA a Kanady. Bez kola jsem dlouho nevydržel a koupil jsem si silniční kolo značky Cannondale. Tuto značku jsem již znal ze svých závodních let a musím říct, že to bylo jedno z nejlepších silničních kol, které jsem kdy jezdil. V USA jsem navštívil řadu Bike shopů a objevil spoustu značek, které u nás chybí. Vyzkoušel jsem také servis, styl prodeje, přístup k zákazníkovi a jisté je, že se máme stále co učit.
Po návratu z USA jsem krátce pracoval ve firmě, která se zabývala dovozem kol a komponentů. Poté jsem založil vlastní společnost BikeStar, s r.o., která se zabývá dovozem a distribucí značek převážně z USA.
V roce 2009 jsme otevřeli prodejnu Bike Gallery, kde bych chtěl využít všech svých dosavadních zkušeností, ať už obchodních nebo jako bývalého profesionálního cyklisty, který se stále o tento sport hodně zajímá. Budu rád, když se přijdete osobně podívat.