TUBOLITO

Novinkou na českém trhu jsou revoluční duše Tubolito. Ty se chlubí až o dvě třetiny nižší hmotností a přitom mají být dvojnásobně odolnější než klasické butylové duše.

Značka Tubolito píše svoji existenci o roku 2017, kdy ji jako startupový projekt v Německu založili Christian Lembacher a Akos Kertesz, zapálení bajkeři, kteří ve své předchozí práci spolupracovali na výrobě reproduktorů pro mobilní telefony, speciálně na vývoji membrán, které musí být extrémně lehké a odolné. Získané zkušenosti aplikovali na vývoj nového materiálu pro cyklistické duše. Díky použití high-tech termoplastů v kombinaci s unikátní výrobní technologií jsou Tubolito duše schopny být extrémně lehké a odolné.
A tak vznikla modernizace 100 let starého systému klasických duší vyrobené z gumy.

V čem jsou největší výhody duší Tubolito? Především odolnost proti propíchnutí, v testu jehlou pod tlakem jsou dvakrát odolnější něž klasické duše, díky tomu jsou i odolnější proti procvaknutí a to vše při nízké váze. K tomu Tubolito přidává i nižší valivý odpor o 4,6W nižší při rychlosti 28,8 km/h, ve srovnání s klasickou duší.

 

V nabídce jsou duše jak pro MTB, tak pro silniční i elektro kola. Model Tubo MTB je k dispozici jak pro 27,5", tak pro 29" i 26" průměr kol, obojí pro šíře plášťů v rozmezí 1,8 – 2,4". Hmotnost oficiálně 82 resp. 85 gramů (my navážili 81 g a na videu níže dokonce 80 g). K dispozici pouze s galuskovým ventilkem délky 42mm.
Pro pláště o větší šířce (2,5 – 3.0 palce) je určen model Tubo MTB plus, tento již není v 26" provedení, pouze 27,5" a 29".

 
 

Na omak je Tubolito hodně, ale hodně plastové, rozdíl oproti klasické duši je patrný okamžitě. I vizuálně, duše je spíše matná, Tubolito jasně lesklé. Rozdíl je i v pružnosti, klasiku můžeš nafouknout skoro až do rozměru pneumatiky od traktoru, Tubolito není tolik pružné.

Má šanci se Tubolito prosadit na poli MTB? V dnešní době v konkurenci bezdušových řešení to bude mít velmi obtížné. Za prvé kvůli vyšší ceně, necelých sedm set korun za jednu duši je hodně, za druhé i přes dvojnásobnou odolnost proražení oproti klasice je bezdušák stále odolnější. Nicméně, jako lehká náhradní duše je to za nás super varianta.