JAK VYBRAT SPRÁVNÉ KOLO

Jak vybrat správné kolo

 

Jak vybrat jízdní kolo Cyklistika se stala oblíbeným sportem, představuje možnost zdravého pohybu a relaxace v přírodě v jakémkoli věku. Kolo se tak opět vrátilo na výsluní a je nyní velmi populárním dopravním prostředkem.

Jsem milovníkem náročného nezpevněného terénu

V takovém případě je horské kolo (MTB) ideální volbou. Je vybaveno širšími plášti s hrubým vzorkem, aby dobře sedělo i na kluzkém povrchu a zvládalo nerovnosti. Cyklista sedí vzpřímeněji a drží širší řidítka, aby kolo snadněji ovládal.

Horská kola dělíme na kola s pevným rámem a celoodpružená kola, která mají odpruženou vidlici i rám, což umožňuje frekvenčně šlapat i na nerovném povrchu a rychleji a lépe zvládnout sjezd. Dobrá celoodpružená kola umožňují pro asfaltové úseky uzamknout přední i zadní pružení, nebo ho zamykají automaticky.


Potřebuji se dostat do práce, pro nákup a na koupaliště

Na kratší vzdálenosti je vhodné kolo označované jako městské. Je určeno pro jízdu na rovinatém a kvalitním podkladu. I z tohoto důvodu může mít méně převodů a není konstrukčně uzpůsobeno do náročného terénu.

Druhou možností pro krátké rekreační projížďky jsou cruisery. Pohodlná a efektní kola, která opravdu příjemně zpestří drahocenný volný čas. Velké odpružené sedlo doplňují dlouhá řídítka, krásný hliníkový rám, široké pneumatiky a zářivě chromované díly.


Preferuji klasickou silniční cyklistiku, láká mě rychlost a vytrvalost

Silniční kola mají úzké pneumatiky, tuhé hliníkové nebo karbonové rámy, řadí se duálními brzdovými pákami na beranech. Kráse letět v tempu krajinou propadnete velmi snadno. Kola se bez námahy valí po asfaltu a ve chvíli, kdy si stoupnete ze sedla a opřete se do pedálů, kolo okamžitě zrychlí a proud vzduchu vám pohvizduje v uších. Zapomenuté silničky venkova – to je to co to chce…


Jezdím na silnici i v terénu, nechci dvě kola, ale universál

V takovém případě musíte zvolit kompromis. Nabízí jej trekingové kola. Liší se výbavou a odpružením.

Gravel kolo spojuje výhody silničního a horského kola. Je určeno pro jízdu po silnici a v členitějším terénu. Vyznačuje se větším průměrem kol 28“ (horské kolo 26“), univerzálním dezénem plášťů a podobnými převody jako horské kolo. Umožňuje tedy zvládnout většinu polních a lesních cest bez velkého kamení a kořenů, asfalt. Od roviny až po horské kopce. Ve městě je dostatečně rychlé a pokud není moc obrubníků, kostek a kolejí, do práce vás dobře doveze.

POSTUP RŘI VÝBĚRU KOLA PRO DĚTI

Pokud nejde o překvapení, je dobré s dítětem kolo vyzkoušet a poradit se s prodavačem, protože kolo musí velikostně vyhovovat nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli pocitu z jízdy. Velikost zjistíte z údajů u zboží, kde je doporučený věk dítěte. Kvůli bezpečnosti zkontrolujte 2 x do roka stav dětského kola, nebo navštivte servis.

Řidítka se nesmí hýbat, kola a pedály musí být dotažené. Dětská ruka musí být schopna plynule ovládat brzdy a pokud dítě brzdu nemůže dobře ovládat, nechte ji v servisu co nejdříve nastavit.

Balanční kolečka jsou součástí 12“ a 16“ dětských kol. Dají se seřídit (čím menší úhel tím vyšší stabilita) a odmontovat. Sledujte prvky pasivní ochrany – pěnové chrániče řidítek, chránič řetězu apod.

Dětská kola musí mít předepsané vybavení pro veřejné komunikace – osvětlení, odrazky, blatníky, zvonek. U větších dětí (od 12 let) se již postup výběru neliší od kritérií vhodných pro dospělé.


Jak zvolit správnou velikost rámu?

Výška postavy (cm) Velikost a výška rámu podle označení
do 165 15″, 16″, S, do 44 cm
160 – 175 17″, 18″, M, do 48 cm
175 – 185 19″, 20″, L, do 52 cm
185 – 195 21″, 22″, XL, do 55 cm
nad 195 23″, 24″, 58–60 cm

Poznámka: tabulka je orientační, v případě crossových a cestovních kol je možné volit velikost o jednu úroveň větší.


Rozlišení podle rozměru kola

Velikost rámu Označení
12″, 16″, 18″, 20″, 24″ dětská kola
26″ horská kola
28″ krosová, silniční (trekingová)

Dětská kola

Průměr kol Věk dítěte
12″ 2 – 4
16″ 4 – 7
20″ 6 – 9
24″ 8 – 12
26″ nad 10

Poznámka: tabulka je orientační, rozhodující je výška dítěte.