Nový Cannondale Topstone 2021 – celoodpružená i elektrická verze

Cannondale Topstone Carbon Lefty 1

Po nedávném představení modelu Scalpel 2021 přichází výrobce Cannondale s další vskutku poutavým odhalením. Pro tentokrát víří hladinu již tak neklidné kategorie gravel biků, a to rovnou se dvěma novinkami!

Gravel biky s novými schopnostmi

Díky nově přepracované vidlici Lefty Oliver na jedné straně a průniku do čím dál zábavnější kategorie elektrokol na straně druhé posouvá Cannondale světový koncept gravel biků na zcela novou úroveň.

Svůj segment tak rozšiřuje o celoodpružený model Cannondale Topstone Carbon Lefty a dvě verze elektro-gravel biků Cannondale Topstone NEO Carbon a Cannondale Topstone NEO Carbon Lefty.

Pohled do historie

Ještě než si jednotlivé novinky blíže představíme, pojďme se poohlédnout tam, kde vše začalo. Psal se rok 2015 a Cannondale představil model Slate, který dnes můžeme považovat za pionýra dnešních štěrkoletů. Ten se již odpruženou vidlicí pyšnil a v té době i zcela inovativním průměrem kol 650b.

Cannondale Slate
Cannondale Slate SE Apex

V roce 2019 portfolio rozšířil hliníkový model Topstone. Jeho elegantní rám v kombinaci s celokarbonovou vidlicí a spolehlivou výbavou nenechal mnohé chladnými a doslova přes noc se stal naprostým bestsellerem. O rok později Cannondale opět navyšuje laťku a přichází s karbonovou verzí modelu Topstone vybavenou několika revolučními prvky jako je například zadní odpružení KingPin, technologie Proportional Response či novým řešením pevné osy SpeedRelease.

Nyní Cannondale opět strhává otěže a řítí se jasně daným směrem. Příznivcům gravel biků tak díky odpružené vidlici Lefty Oliver nabízí dosud nevídanou míru pohodlí a prostřednictvím vetkané elektro-dopomoci boostuje fyzické možnosti hobby i profi jezdců.

Nový celoodpružený gravel Topstone Carbon Lefty

Topstone Carbon Lefty je gravel bike, kterému se nově dostalo odpružené vidlice Lefty Oliver s 30 mm zdvihu. Tímto krokem příhodně vyvažuje schopnosti z předchozích ročníků známého zadního odpružení KingPin. Osazení více-objemovými plášti o rozměru 650b a šířce 47 mm jen dokresluje terénní způsobilost tohoto nového konceptu. Za zmínku stojí i nejvyšší model vybavený elektrickou bezdrátovou sadou SRAM eTap Force a jednopřevodníkem v krásné chameleóní barvě, kterou jsme již mohli zahlédnou v letošní kolekci trailových biků Habit.

Nová odpružená vidlice Lefty Oliver

Zvláštní pozornost si definitivně zaslouží nově přepracovaná vidlice Lefty Oliver, jejíž předchůdce již dříve zdobil zmiňovaný model Slate.

Lefty Oliver lockout

Lefty Oliver není jen přepracované Ocho s nižším zdvihem v rozsahu 30 mm. Jedná se o vidlici, která byla cíleně zkonstruována pro specifické potřeby gravel kol. Nová je tlumící patrona, která je prakticky netečná vůči pohupování, ale zároveň citlivá při nárazech od nerovného povrchu.

Stejně jako je tomu u vidlice Lefty Ocho i Oliver využívá mechanismu jehličkových ložisek Delta ve 3 řadách. Nastavení rychlé komprese se nachází ve spodní části nohy. Lockout má podobu dvoupolohové páčky s režimy uzamčeno a odemčeno. Naprostou novinkou je také možnost odejmutí brzdového třmenu prostřednictvím rychloupínáku. Stačí jen páčkou otočit o 180° a třmen vyjmout.

Lefty Oliver tlumící patrona

Co se týče hmotnosti jednotlivých vidlic, tak karbonová varianta váží 1340 g a její hliníková verze se zastaví na hodnotě 1610 g. Hlavový sloupek je kónický se standardními hodnotami (1 1/8“ vršek a 1,5“ spodek).

Od Lefty Ocho se Oliver odlišuje i typem náby předního kola. Zde je použit náboj Lefty 50, který již byl k vidění u modelu Slate. Náboj Lefty 50 je nabízen ve verzi 24, 28 a 32 děr.

Lefty Oliver quick release

Důležitým rysem je i fakt, že Lefty Oliver, jako jediná gravelová vidlice na trhu, disponuje uchycením brzd Flat Mount, díky němuž je možné ji kombinovat se všemi moderními systémy brzd. Vidlice Oliver bude dostupná i samostatně a je plně kompatibilní s modelovou řadou Topstone Carbon 2020. U stávajících modelů Topstone Carbon se tak nabízí možnost updatu.

Nabídka Topstone Carbon 2021

Na pomyslném vrcholu stojí model Topstone Carbon Lefty 1 osazený sadou SRAM Force eTap, jež je vybaven přehazovačkou a kazetou SRAM X01 AXS v rozsahu 10-50 zubů. Lefty Oliver je v tomto případě v karbonové variantě. Kokpit je řešen pohodlnou sestavou Cannondale SAVE a zapletená kola s ráfky Hollowgram o rozměru 650b jsou obuta do bezdušových pášťů WTB v šířce 47 mm.

Tospstone Carbon Lefty 1
Topstone Carbon Lefty 1

Dostupnější variantou je model Topstone Carbon Lefty 3 vybavený jednopřevodníkovou sadou GRX s  11 převody, klikami Hollowgram a OPI Spidering převodníkem. Vidlice Oliver má hliníkovou podobu a vybrat si můžete ze dvou barevných provedení rámu.

Dámám Cannondale nabízí jejich vlastní verzi Topstone Carbon Lefty 3 Womens, jehož výbava se shoduje s pánským modelem Carbon Lefty 3.

Tospstone Carbon Lefty 3
Women’s Topstone Carbon Lefty 3

Nová generace gravel elektrokol

Zcela novu produktovou řadu představují modely elektro-gravel biků. Ty přejímají veškeré výhody lidskou silou poháněných kolegů a navyšují svůj výkon a zábavu prostřednictvím pohonné jednotky Bosch.

Bosch Performance CX

Z daných výhod může těžit defacto každý. Nezáleží na tom, jestli jste v cyklistice nováčkem nebo potřebujete dopravní prostředek na dojíždění do práce či se jen tak na chvíli večer provětrat, nebo se vydat na delší výlet do přírody či vyrazit kempovat. Díky modelu Topstone NEO posunete svoje hranice a získáte nové zkušenosti a užijete si obrovskou porci zábavy.

Dvě varianty elektro-gravel biků Topstone

Tato kategorie elektrokol zahrnuje celkem čtyři modely, dva s klasickou pevnou vidlicí vybavené rozměrem kol 700c a dva další vybavené novu Lefty Oliver s koly nesoucími hodnotu 650b. Zde je nutné podoktnout, že kinematika odpružení KingPin plně zohledňuje vyšší hmotnost osazení e-biků.

Topstone Carbon ride

Dostupné modely Topstone NEO

Vrchol celé nabídky gravel elektroko je tvořen modelem Topstone Carbon NEO Lefty 1, které se může pochlubit elektrickou bezdrátovou jednopřevodníkovou sadou SRAM eTap Force AXS v  kombinaci s přehazovačkou X01 s kazetou o rozsahu 10-50. O pohon se zde stará motor Bosch Performance CX a energii dodává integrovaná baterie s kapacitou 500 Wh. Důležité údaje se zobrazují na barevném displeji Kiox, který krom srdečního tepu v sobě skrývá i funkci powermetru. Dokonalý kontakt s povrchem zajišťují bezdušové pláště WTB Resolute o rozměru 650b v  šířce 42 mm. 

Cannondale Tospstone NEO Carbon 1 Lefty
Topstone NEO Carbon 1 Lefty

Topstone Carbon NEO 2 je nejvyšším modelem s pevnou vidlicí, jehož volbu převodů poskytuje 11rychlostní sada GRX s dvojpřevodníkem. Pohon, baterie i displej je shodný s  předešlým modelem. Kolo je osazeno rychlými plášti WTB Riddler o rozměru 700×37. 

Cannondale Topstone NEO Carbon 2
Topstone NEO Carbon 2

Druhým modelem disponujícím vidlicí Lefty Oliver, tentokrát však v  hliníkovém provedení, je model Topstone Carbon Lefty 3. O převody se zde stará jednopřevodníková sada Shimano GRX v  11rychlosní verzi. Pohon má na starosti motor Bosch Performance CX a energii dodává 500Wh baterie. Na kole jsou obuty 650b pláště WTB Resolute v  bezdušovém provedení a šířce 42 mm.

Cannondale Topstone NEO Carbon 3 Lefty
Topstone NEO Carbon 3 Lefty

Nejdosupnějším modelem v řadě je Topstone Carbon NEO 4. Na kole najdete sadu Shimano GRX ve dvojpřevodníkovém provedení. Motor i baterie jsou shodné s  vyššími sourozenci. Přilnavost pak mají na starosti pláště WTB Riddler o rozměru 700×37. 

Cannondale Topstone NEO Carbon 4
Topstone NEO Carbon 4